12. februára 2020 podľaShelby v Životný štýl

Obriezka – áno alebo nie ?

V poslednej dobe sa o obriezke hovorí viac ako v minulosti. A to nie len z náboženského, ale aj hygienického či estetického hľadiska.

Na jednej strane stoja ľudia ktorí tvrdia že obriezka je nevyhnutná, je to spôsob ako zostať čistejší a bez chorôb. Navyše, ženám sa to páči viac.

Ľudia na druhej strane považujú obriezku za barbarskú prax. Prečo by ste zmrzačili dieťa bez skutočného náboženského alebo lekárskeho dôvodu. Navyše, všetko v prírode má svoj zmysel.

Možno si už myslíš že vieš do ktorého tábora patríš, ale dovolím si tvrdiť, že ked stiahneš záclonu ( teda, predkožku ) možeš zostať prekvapený.

Čo je vlastne obriezka

Obriezka je chyrurgické odstránenie predkožky penisu. Predkožka je tkanivo zakrývajúce hlavu penisu. Z pravidla sa vykonáva na ďeťoch ktoré sú staré jeden až dva dni, ľudia židovského pôvodu z náboženských dôvodov čakajú do ôsmeho dňa.

Teraz budem trochu konkretnejší. Pri obriezke sa anestetika podáva priamo do penisu, alebo sa aplikuje lokálne. To zmierňuje alebo eliminuje bolesť počas procedúry. Potom lekár položí okolo penisu plastový “prsteň” alebo svorku a prebytočné kožu odreže. Tento proces zvyčajne trvá 5 až 10 minút.

Obriezka je veľmi bežný a bezpečný zákrok. Iba 0,2 % detí zažije počas alebo po procese vážnejšie problémy podobné zápalom alebo nesprávnym hojením. Deti tiež nezažívajú posttraumatický šok a vlastne, musel by si hladaď veľmi dlho aby si našiel človeka, ktorý si pamätá vlastnú obriezku.

Obriezka u dospelých

Obriezka sa zvyčajne vykonáva na deťoch, avšak niekedy muži podstúpia proces už ako dospelí.

Často je to z voliteľných dôvodov. Muži, ktorí nie sú obrezaný môžu čeliť určitej spoločenskej stigme a tak sa môžu trochu pobaviť tým, že sú odlišní. Zmena tela kvôli tomu, čo hovoria osatní je trochu zvláštna, ale verím že sa jedná skôr o ojedinelé prípady.

Niektorí muži musia obriezku v dospelosti podstúpiť kvôli zdravotnému problému. Ak sa niekomu ukážu genitálne bradavice na predkožke, je to dobrý dôvod na jej odstránenie. “Lichen sclerosus” je odborne nazývaný stav kože, ktorý spôsobuje zjazvenie predkožky. Vďaka tomu je predkožka napnutá, čo môže viesť k infekciám, takže obriezka je často najlepšou voľbou. Ďalej muži môžu trpieť tzv. fimózou kedy nieje možné pretiahnuť predkožku cez žaluď. Vtedy sa pod nu môže dostať moč a vznikajú infekcie. Opäť, najefektívnejšie riešenie – strihať, strihať.

Bolesť z obriezky u dospelých sa ukázala ako mierna až stredne bolestivá, silná bolesť sa ukázala ako veľmi ojedinelá. Vo všeobecnosti zotrvanie trvá asi dva až tri týždne a odporúča sa vziať si aspoň na týždeň z práce voľno aby si si mohol dopriať čo najvačší relax.

Je dôležité si uvedomiť že obriezka u dospelých bolí viac a hojí sa dlhšie ako u detí. Deti sa uzdravujú rýchlejšie – to je ich superschopnosť.

Obriezka a štatistiky

Koľko ľudí túto procedúru vlastne podstúpilo?

Naozaj zaleží na tom, v ktorej časti sveta žijete.

Celosvetovo je obrezaných okolo 37 až 39% mužov. V USA podstúpilo obriezku až 71,2% mužov. Blízky východ má tiež jednu z najvyšších mier obrezania, pretože je obrezaná veľká časť moslimov a židov. Plus napríklad Irán a Maroko majú mieru obrezania vyše 99%

Teraz k smegme ( ew! )

Dostávame sa do štrbín neobrezaného penisu. Jeden zo širokých stereotypov je, že niesú čisté, že vonia a chotí inak ako obrezaný.

Smegma je látka ktorá môže spôsobiť neobvyklý zápach alebo chuť. Je tvorená olejmi a odumretými kožnými bunkami, takže nejde o hnis, ani výtok a ani nič podobné. Koniec koncov, ženy by podobnú látku mohli hľadať v okolí pyskov.

Ak ho necháš príliš dlho na pokoji a nebudeš sa oňho starať, smegma sa nahromadí. V prípade neobrezaného penisu sa nahromadí pod predkožkou a stvrdne a to môže v skutošnosti zapríčiniť, že predkožka nepôjde stiahnuť. Z tohto pohľadu sa obriezka javí ako čistejšia, avšak jediné čo musíš spraviť je dodržiavať hygienu.

Ak sa o svoju predkožku budeš starať dostatočne, budeš sa cítiť čisto, a tvoj partner bude tiež spokojnejší, navyše, budeš robiť neobrezaným mužom lepšiu reklamu.

Sexuálne prenosné infekcie

Veľmi veľa ľudí si myslí, že je dôležité svoje dieťa obrezať, pretože tak znížia ryziko sexuálne prenosných infekcií. Toto ja vlastne z veľkej časti pravda.

U neobrezaných ľudí je vačšia pravdepodobnosť že sa o partnerky nakazia HIV, a to približne o 50%. Je tiež pravdepodobnejšie, že dostanú opar alebo akúkoľvek in pohlavnú chorobu. Platí to z niekoľkých dôvodov.

  • Predkožka sa môže počas sexu roztrhnúť, čo spôsobí tržnú ranu a infekcia tak dostáva priamy vstup
  • Vela infekcií možu prežívať v priestore medzi penisom a predkožkou
  • Predkožka je z trochu iného “materiálu” ako zbytok kože na tvojom tele a má viac buniek ktoré može HIV infikovať

Zvýšené riziko sexuálne prenosných infekcií ako aj HIV je veľkým problémom. Stále sa odporúča pri sexe používať ochranu, nestriedať partnerov a neposlednom rade, dať sa raz za čas testovať.

Obnovenie predkožky?

Znie to trochu zvláštne, ale vlastne je to možné. Ľudia to robia od antického Grécka, len som o tom akosi nehovorí..

Ľudia si túto časť svojej anatómie obnovujú pretože chcú ovládať svoje telo, častokrát tiež nedostali na výber či si chcú dať predkožku odstrániť a tak ju chcú späť.

Obnova môže byť vykonaná plastickou operáciou alebo bez nej. Vo všeobecnosti je lacnejšie a bezpečnejšie používať nechirurgickú techniku. Aby muž tento efekt dosiahol, manuálne napína tkanivo kože a tak predkožku obnoví. Nakoniec može docieliť požadovaný efekt.

Jedna z populárnych nechirurgických metód je použitie zariadenia Foreballs. Počas celého dňa muž toto zariadenie, ktoré mu naťahuje kožu nosí na penise. Toto zariadenie sa dnes už nevyrába.

Nakoniec, použitie nechirurgických techník iba rozširuje už existujúcu pokožku. Neobnovuje žiadnu z hlavných častí predkožky ako sú napr. nervy.

Dalšia možnosť je zvoliť chirurgický zákrok. Pri tomto postupe chirurg transplantuje pokožku z inej časti tela, aby vytvoril novú predkožku.

Pokožka však nemusí vyzerať správne a je tu samozrejme možnosť komplikacií. Navyše – je to drahé

Preto pred tým ako podstúpiš obriezku, dôkladne si to premysli.

Čo hovoria ženy?

Existuje mnoho študií, ktoré hovoria že väčšina žien uprednosťnuje obrezaný penis. Existuje mnoho článkov, rozhovorov, blogov a komentárov, v ktorých ženy uvádzajú náklannosť k obrezaným mužom.

Dôvody?

  • Hygiena
  • Bezpečnosť
  • Výzor
  • Nová skúsenosť

Existuje názor, že žena pri sexe cíti rozdiel medzi obrezaným a neobrezaným mužom.

Takže, to je všetko k obrezaným mužom.

Zanechať komentár